Pozytywnie - jak ajatollah do papieża :)

Pozytywnie - jak ajatollah do papieża :)


Polecam Państwa uwadze list (tłumaczenie Tomasz Reczko), opublikowany w angielskiej wersji na portalu Il Sismografo.

 

W imię Allaha,

Do Jego Eminencji papieża Franciszka

Przywódcy katolickiego świata

Witam,

Jestem wielce zachwycony słysząc Twoje wypowiedzi podczas ostatniej podróży do Polski, w których oświadczyłeś: „islam nie jest równoznaczny z terroryzmem”, i upominałeś przed powiązywaniem przemocy i okrucieństwa z jakąkolwiek religią objawioną. Twoje rozważne i logiczne stanowisko odnośnie islamu, oddzielające religię od nieludzkich działań i potworności ruchów takfiri (ideologia sunnickich grup muzułmańskich radykałów, oskarżających innych wyznawców Mahometa o odstąpienie od wiary – przyp. red.), takich jak Państwo Islamskie, jest godna podziwu.

Rzeczywiście, koniecznie potrzebne jest jasne i zdecydowane stanowisko światowych przywódców religijnych przeciwko przemocy i barbarzyństwu w jakimkolwiek zakątku świata, szczególnie gdy tego typu czyny popełniane są w imię religii. Zdecydowanie potępiam krwawy akt terrorystyczny takfirów we francuskim kościele, który doprowadził do okrutnego morderstwa księdza. Oświadczam także, jak już wspomniałem w moim poprzednim liście do Ciebie, że wszyscy muzułmańscy uczeni, jak również znakomita większość muzułmanów, sytuują wszystkie tafirskie sekty poza wspólnotą islamu. Postrzegamy również ruch takfirski jako najgorszy światowy problem we współczesnym świecie. Warto podkreślić, że ostrzegaliśmy wszystkich przed tym zagrożeniem od lat.

Przez ostatnie dwa lata, zorganizowaliśmy dwa międzynarodowe kongresy w Kom (świętym mieście szyitów – przyp. red.) na temat „niebezpieczeństwa stwarzanego przez wypaczenia ruchu Takfiri”, w których wzięło udział wiele prominentnych postaci islamu oraz uczonych z ponad 80 krajów. Podczas tych wydarzeń wszyscy muzułmańscy uczeni publicznie potępili wszystkie formy przemocy, terroryzmu i mordowania niewinnych ludzi w imię religii, i ogłosili, że wszelkie działania tego typu są potępione także przez islamskie prawo. Ostrzegli oni również te bezlitosne, prostackie i zbrodnicze mniejszości, że obrana przez nich droga skończy się w piekle!

Niewątpliwie, takfirskie grupy terrorystyczne byłyby dziś zniszczone, gdyby nie otrzymywały wsparcia od pewnych skorumpowanych supermocarstw.

Jak jasno stwierdziłeś, tak barbarzyńskie akty nie mają nic wspólnego z religiami i ich prądami myślowymi. Są zrodzone raczej z podrzędnych, materialistycznych pobudek niektórych skorumpowanych supermocarstw, które dążą wyłącznie do nielegalnego bogacenia się. Na szczęście wzrosła świadomość społeczna odnośnie grup ekstremistycznych i terrorystycznych, więc możemy mieć nadzieję, że tego typu działania wreszcie się skończą.

Na koniec zapewniam, że modlę się do wszechmogącego Allaha o Twoje powodzenie w rozprzestrzenianiu dobroci, pokoju i duchowości na świecie.

Nasser Makarem Shirazi

Kom, 20 sierpnia 2016 r.

 

źródło: http://pl.aleteia.org/2016/08/23/odwazne-stwierdzenia-wielkiego-ajatollaha-w-liscie-do-franciszka-tresc/

Zgłoś post do moderacji